Red Rocks Amphitheatre Shares 2021 Concert Schedule

|||

With a coronavirus vaccine now officially being deployed, there’s a light at the end of the tunnel for life without shows. Nobody is certain when exactly we’ll be able to return to normalcy, but Red Rocks is still preparing to host a myriad of shows in 2021. The beloved Colorado venue officially announced their concert schedule for this year today, and just seeing the lineup has us giddy with excitement.

The 2021 schedule features a ton of rescheduled shows from last year, as well as some fresh ones with some debut headline performances. Everything kicks off with a 3-night run from dubstep duo Ganja White Night in April, and continues until October with two nights of King Gizzard and the Lizard Wizard.

You can see the full list of announced shows below, and follow this link for more info.

 

Friday, April 16th, 5:00 PM – Ganja White Night (rescheduled from 4/17)

Saturday, April 17th, 5:00 PM – Ganja White Night (rescheduled from 4/18)

Sunday, April 18th, 5:00 PM – Ganja White Night (rescheduled from 4/19)

Friday, April 23rd, 5:00 PM – Galantis and 3Lau with Mat Zo, KLO

Friday, April 30th, 7:00 PM – Trevor Hall/Citizen Cope with Rising Appalachia

Thursday, May 6th, 7:00 PM – Hippie Sabotage with Two Feet, Sebastian Paul

Friday, May 7th, 7:00 PM – Brantley Gilbert with Chase Rice, Brandon Lay

Saturday, May 8th, 7:00 PM – Brantley Gilbert with Chase Rice, Brandon Lay

Sunday, May 9th, 8:00 PM – Die Antwoord 2021

Tuesday, May 11th, 8:00 PM – Russ with Benny The Butcher, Bia, and Rugus

Saturday, May 15th, 4:00 PM – Global Dub Festival, Liquid Stranger, Subtronics, and special guest Herobust

Sunday, May 30th, 6:00 PM – Ziggy Marley, Stephen Marley, Ben Harper, The Innocent Criminals

Wednesday, June 2nd, 8:00 PM – Lord Huron with Black Pumas

Thursday, June 3rd, 8:00 PM – Lord Huron with Black Pumas

Friday, June 4th, 7:30 PM – Joe Russo’s Almost Dead

Saturday, June 5th, 7:00 PM – Michael Franti & Spearhead with Galactic featuring Anjelika

Sunday, June 6th, 6:30 PM – Stick Figure with very special guests

Thursday, June 10th, 8:00 PM – Brit Floyd

Friday, June 11th, 7:30 PM – The Revivalists with Preservation Hall Jazz Band, Neal Francis

Saturday, June 12th, 7:00 PM – Big Head Todd and The Monsters with Violent Femmes

Tuesday, June 15th, 8:00 PM – Glass Animals with Denzel Curry

Wednesday, June 16th, 8:00 PM – Glass Animals with Denzel Curry

Thursday, June 17th, 6:30 PM – An Evening With Chicago and Their Greatest Hits

Tuesday, June 22nd, 7:00 PM – Barenaked Ladies with Gin Blossoms, Toad the Wet Sprocket

Wednesday, June 23rd, 6:30 PM – Andrew Bird and Calexico and Iron & Wine

Thursday, July 1st, 7:00 PM – Dirty Heads with G. Love & Special Sauce

Friday, July 2nd, 5:00 PM – Zeds Dead

Saturday, July 3rd, 5:00 PM – Zeds Dead

Wednesday, July 7th, 7:00 PM – Lindsey Stirling with Kiesza, MAKO

Friday, July 9th, 7:30 PM – The Avett Brothers with G. Love & Special Sauce

Saturday, July 10th, 7:30 PM – The Avett Brothers with Rachael & Vilray

Sunday, July 11th, 6:30 PM – The Avett Brothers with Mark Lenagan

Monday, July 12th, 7:00 PM – Rainbow Kitten Surprise with Mt. Joy

Tuesday, July 13th, 7:00 PM – Rainbow Kitten Surprise with Mt. Joy

Thursday, July 15th, 7:00 PM – Trampled by Turtles / Caamp

Monday, July 19th, 7:30 PM – Kaleo with Matt Maeson and Belle Mt.

Wednesday, July 21st, 7:00 PM – Foreigner

Thursday, July 22nd, 8:00 PM – David Gray

Friday, July 23rd, 8:00 PM – STS9 with Shpongle, MIZE

Saturday, July 24th, 8:00 PM – STS9 with Tycho DJ Set, Chrome Sparks

Sunday, July 25th, 7:00 PM – Colorado Symphony & Chorus Perform: Beethoven 9

Monday, July 26th, 7:00 PM – Halsey with blackbear and PVRIS

Tuesday, July 27th, 7:00 PM – Halsey with blackbear and PVRIS

Wednesday, July 28th, 7:00 PM – Goo Goo Dolls with Lifehouse, Forest Black

Friday, July 30th, 6:30 PM – Tedeschi Trucks Band with St. Paul & The Broken Bones, Gabe Dixon

Saturday, July 31st, 6:30 PM – Tedeschi Trucks Band with St. Paul & The Broken Bones, Gabe Dixon

Sunday, August 1st, 7:00 PM – Jason Isbell and The 400 Unit with Lucinda Williams

Thursday, August 5th, 7:00 PM – Dermot Kennedy: Without Fear Tour with Bishop Briggs, Mallrat

Friday, August 8th, 8:00 PM – Joe Bonamassa

Saturday, August 9th, 8:00 PM – Joe Bonamassa

Tuesday, August 10th, 7:00 PM – Wilco & Sleater-Kinney (rescheduled from 2020)

Wednesday, August 11th, 7:30 PM – Rufus Du Sol

Thursday, August 12th, 7:30 PM – Rufus Du Sol

Saturday, August 14th, 6:00 PM – Slightly Stoopid with Pepper, Common Kings, Don Carlos

Sunday, August 15th, 4:00 PM – Slightly Stoopid with Citizen Cope, Fortunate Youth, The Hip Abduction

Thursday, August 19th, 8:00 PM – “1964” The Tribute

Friday, August 26th, 7:30 PM – Big Wild with Bob Moses (Club Set), Crooked Colours, Mild Minds

Saturday, August 21st, 2:00 PM – Reggae on the Rocks with Rebelution, Steel Pulse, Inner Circle, The Green, Israel Vibration, Keznamdi, Judge Roughneck, DJ Mackle

Sunday, August 22nd, 2:00 PM – Reggae on the Rocks with Rebelution, Steel Pulse, Third World, The Green, Mykal Rose, Keznamdi, Judge Roughneck, DJ Mackle

Monday, August 23rd, 7:30 PM – A Special Evening of Music with Nathaniel Rateliff

Tuesday, August 24th, 7:30 PM – A Special Evening of Music with Nathaniel Rateliff

Thursday, August 26th, 6:30 PM – Louis The Child

Friday, August 27th, 6:30 PM – Louis The Child

Sunday, August 29th, 8:00 PM – The Black Crowes

Monday, August 30th, 8:00 PM – The Black Crowes

Thursday, September 2nd, 6:00 PM – Rezz with Rusko Lucii, Champagne Dip, Meso, sfam

Friday, September 3rd, 6:00 PM – Rezz with Lo, Golden Features, Ivy Lab, X&G, Sara Landry

Sunday, September 5th, 4:00 PM – Kidz Bop World Tour 2021

Monday, September 6th, 7:00 PM – Maren Morris with James Arthur

Tuesday, September 7th, 8:00 PM – Jimmy Buffett and The Coral Reefer Band

Wednesday, September 9th, 8:00 PM – Jimmy Buffett and The Coral Reefer Band

Saturday, September 11th, 7:00 PM – Brandi Carlile with The Colorado Symphony, Tanya Tucker

Sunday, September 12th, 6:00 PM – Brandi Carlile with The Colorado Symphony, Tanya Tucker

Wednesday, September 15th, 6:00 PM – Alison Wonderland

Friday, September 17th, 7:00 PM – Greensky Bluegrass with Lukas Nelson & Promise of the Real

Saturday, September 18th, 7:00 PM – Greensky Bluegrass with Circles Around the Sun

Sunday, September 19th, 5:30 PM – Greensky Bluegrass with Railroad Earth

Thursday, September 23rd, 7:30 PM – Get The Led Out

Friday, September 24th, 6:00 PM – Rowdytown IX: Gigantic Nghtmre with GoldFish, Covex

Saturday, September 25th, 6:00 PM – Rowdytown IX: Gigantic Nghtmre with Peekaboo, slenderbodies, Dreamers Delight

Sunday, September 26th, 7:00 PM – Lake Street Drive with special guests the Wood Brothers

Monday, September 27th, 7:30 PM – Lynyrd Skynyrd

Sunday, October 3rd, 7:00 PM – Mandolin Orange with The Tallest Man on Earth, Bonny Light Horseman

Tuesday, October 5th, 7:00 PM – Heilung

Sunday, October 10th, 6:30 PM – Opiuo and Clozee with LSDREAM, Of The Trees, K+L

Monday, October 11th, 7:00 PM – King Gizzard and the Lizard Wizard with Leah Senior

Tuesday, October 12th, 7:00 PM – King Gizzard and the Lizard Wizard with Leah Senior